Brazylia Tropicana

Brazylia Tropicana
obróbkanaturalna
wysokość upraw900 - 1150 m
region/plantacja Cerrado Mineiro
odmianaYellow Bourbon

Gładka, przyjemna kawa, świetna na codzienny, poranny przelew. Orzechowo - kakaowe nuty ma zrównoważone słodkimi cytrusami i nutami owoców tropikalnych (mango), ma długi, miodowy posmak.

Kawa pochodzi z plantacji Rio Brilhante położonej w Cerrado Mineiro, w kawowym stanie Minas Gerais. Jej właścicielem jest Inácio Urban, który przeniósł się tu z samego południa Brazylii w poszukiwaniu lepszego życia. Rodzina Inacio zajmowała się rolnictwem od samego początku, ale to on dostrezgł swoją szansę w Cerrado Mineiro i w kawie. Kiedy się tu sprowadzili ziemia była tania, więc z tego skorzystał i na początek posadził 20 ha arabiki, by jak to sam określił "zobaczyć jak to jest uprawiać kawę". Potem stopniowo dokupował kolejne działki aż plantacja osiągnęła obecną wielkość - 1600 hektarów (80% z tego to pola z arabiką). Warto pamiętać, że obowiązujące w Brazylii prawo nakazuje część pól uprawnych oddać naturalnej, dzikiej roślinności, w Cerrado Mineiro jest to 20% powierzchi.

Cała plantacja jest podzielona na 45 sektorów, z których każdy ma swój unikalny "terroir" i mikroklimat. sektory są przedzielone drzewami, m.in. mahoniowca i grevillea, które nie tylko są ostoją dzikiej rożlinności, ale też chronią krzewy arabiki przed ostrym wiatrem. 

Rio Brilhante cieszy się przewidywalnym, stabilnym klimatem z odpowiednimi opadami deszczu, co bardzo sprzyja uprawie arabiki. Kawa "kocha" deszcz w okresie kwitnienia i wczesnego dojrzewania i lubi słońce podczas zbiorów. Owoce zbiera się tu mechanicznie (na zdjęciach widać jednen z harvesterów), a ustawienia maszyn pozwalają na dość precyzyjne zbieranie najdojrzalszych owoców. Potem, by zapewnić jednorodność zbioru owoce są sortowane za pomocą sortownika optycznego, który odrzuca niedojrzałe - czyli te o nieodpowiednim kolorze.

W 2017 roku ziarna z Rio Brillante znalazły się na 2-gim miejscu w konkursie Imaflora - Rainforest Alliance i na 3-cim w regionalnym konkursie Cerrado Mineir. W 2020 roku farma otrzymała Ethics and Traceability Award (nagrodę za etykę i identyfikowalność - czyli odpowiednie "śledzenie" zbiorów w trakcie produkcji i dbałość o zbieranie i dostęp do wszystkich informacji dotyczących danej kawy). Rio Brillante ma też certyfikat Rainforest Alliance i 4C.

Uwaga, te ziarna wypalamy tylko pod przelew.

KAWA ZIARNISTA

- wybierz-
  • 0,25 kg
  • 0,5 kg
  • 1 kg
- wybierz-
42,00
Zapytaj o produkt

Zapraszamy do dodania opinii o Brazylia Tropicana

(5/5)

Wszystkie produkty:

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies w celu ulepszenia naszych usług. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację plików cookies. Więcej informacji w dziale „Polityka prywatności" Polityka prywatności

Zamknij