Burundi Buziraguhindwa

Burundi Buziraguhindwa
obróbkanaturalna
wysokość upraw2000 m
region/plantacja Kayanza
odmianaBourbon

Nasza pierwsza obrabiana naturalnie kawa speciality z Burundi. Nie mogliśmy się już jej doczekać, bo w cuppingach smakowała pysznie - w smaku bananowa z dodatkiem ananasa i likieru czekoladowego, do tego gęsta tak bardzo że nie chce odpłynąć z języka. Jej słodycz i owocowe nuty świetnie zagrają w metodach przelewowych, a wyjątkowa gęstość pozwoli uzyskać fenomenalne espresso. 

Obróbka naturalna jest w Burundi nowością, stosowaną od bardzo niedawna. W stacji obróbki Buziraguhindwa naturalną metodę stosuje się tylko w przypadku bardzo dojrzałych owoców, bardzo wysokiej jakości i tylko wtedy jeśli na platformach do suszenia (widać je na zdjęciach) jest wystarczająco dużo miejsca.

Warto też wiedzieć, że droga owoców kawowca z pola do jutowego worka jest w przypadku tej kawy bardzo ciekawa. Arabika jest w Burundi rośnie na bardzo małych poletkach, rolnicy uprawiają ją po prostu w przydomowych mniejszych lub większych ogródkach. Te mini-plantacje często nie mają nawet 1 hektara powierzchni i rośnie na nich góra kilkaset krzewów. Wszystkie ziarenka tej kawy zostały dostarczone przez rolników do stacji obróbki Buziraguhindwa pieszo lub rowerem. Owoce są łączone w porcje (tzw. “lot”) w zależności od tego na jakich pobliskich poletkach zostały zebrane (czasem łączy się ziarna z krzewów rosnących po tej samej stronie danego wzgórza), dnia dostarczenia do stacji i sposobu obróbki. Zdarza się, że porcja ziaren - wielkości 25 worków – odebrana w stacji obróbki jednego dnia może w sumie zawierać ziarna od kilkuset rolników!

Zbiory trwają od marca do lipca. Owoce są zbierane przez rolników popołudniami albo w weekendy. Rolnicy zawożą lub zanoszą owoce do stacji Buziraguhindwa albo do najbliższego punktu skupu, które prowadzi właściciel tej stacji. Rolnicy w Burundi mogą dostarczyć swoje zbiory w dowolne miejsce – tam, gdzie uzyskają najwyższą cenę.

KAWA ZIARNISTA 

UWAGA: ZAMÓWIENIE BĘDZIE ZREALIZOWANE PO 1 MARCA

- wybierz-
  • 0,25 kg
  • 0,5 kg
  • 1 kg
- wybierz-
41,00
Zapytaj o produkt

Zapraszamy do dodania opinii o Burundi Buziraguhindwa

(5/5)

Wszystkie produkty:

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies w celu ulepszenia naszych usług. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację plików cookies. Więcej informacji w dziale „Polityka prywatności" Polityka prywatności

Zamknij