Kenia Kamwangi

Kenia Kamwangi
obróbkamyta
wysokość upraw1500 m
region/plantacja Kirinyaga
odmianaBatian, SL28, SL34, Ruiru 11

To ostatnia kawa z Kenii z ostatnich zbiorów - powoli czekamy na próbki z tych najnowszych. Z niewielką skromnością powiemy, że ta kawa z przytupem zamyka nam sezon kenijski. Jest przede wszystkim bardzo słodka, na tyle, że dosłownie czuć w niej nuty cukry trzcinowego, a na tle tej słodyczy mnóstwo owoców: jeżyny, marakuja, odrobina jagód i porzeczek, cytrusy. 

Ziarna pochodzą ze stacji obróbki Kamwangi leżącej w centralnej części Kenii, na północnym wschodzie regionu Kirinyaga. Stacja należy do New Ngariama Farmers Cooperative Society zrzeszającej prawie 1000 rolników. Średnio każdy uprawia tu 200 - 250 krzewów, uprawom bardzo sprzyja lokalny klimat i żyzne wulkaniczne gleby. W regionie Kirinyaga wznosi się Mt. Kenya porośnięta naturalnym tropikalnym lasem objętym ochroną w ramach parku narodowego. Ziemia jest zasobna w wodę dzięki ponad 120 cm opadów rocznie, woda trafia do rolników dzięki gęstej sieci rzek.

Owoce po zebraniu są indywidualnie dostarczane do stacji obróbki. Tu są ważone, przebierane i wyceniane a rolnik od razu dostacje za nie zapłatę. Owoce są mieszane razem z innymi dostarczonymi danego dnia, stąd często nie da się wprost określić, od którego rolnika pochodzą. Jeszcze tego samego dnia są mechanicznie oczyszczane ze skórki i miąższu i pozostawiane na 24-48 godzin do fermentacji w specjanych zbiornikach, potem są myte i przenoszone na platformy do suszenia. Jeśli miejsca jest mało, wybrane ziarna moczą się nieco dłużej. Na platformach ziarna są oczywiście regularnie obracane, a suszenie trwa do 2 tygodni. Potem kawa trafia do pojemików, w których jest obracana co 48 godzin tak by poziom  wilgoci się wyrównał i ustabilizował.

KAWA ZIARNISTA

- wybierz-
  • 0,25 kg
  • 0,5 kg
  • 1 kg
- wybierz-
57,00
Zapytaj o produkt

Opinie o Kenia Kamwangi

(średnia ocena: 5, ilość opinii 2)

Autor opinii: Alicja

Kupuję drugi raz jak jeszcze jest dostępna! Słodka i urocza jak wata cukrowa. U mnie powoduje uśmiech na twarzy od pierwszego łyku.
Dodano: 23 marca 2024

Autor opinii: Marcin

Bardzo dobra kawa! W smaku owocowa, moje pierwsze skojarzenie: trochę landrynkowa. W smaku wyczuwam jeżyny, ale z dodatkiem innych owoców; być może jest to marakuja, cięzko powiedzieć. Dodatkowo ma tą charakterystyczną, trudną do określenia, nutę dla kaw z Kenii
Dodano: 06 marca 2024

Zapraszamy do dodania opinii o Kenia Kamwangi

(5/5)

Wszystkie produkty:

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies w celu ulepszenia naszych usług. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację plików cookies. Więcej informacji w dziale „Polityka prywatności" Polityka prywatności

Zamknij