Sulawesi Makale Selatan

Sulawesi Makale Selatan
obróbkana mokro
wysokość upraw1400 m
region/plantacja Makale Selatan, Toraja
odmianaS-795

UWAGA: Twoje zamówienie zrealizujemy po 10 sierpnia.

Będzie długo ;) Najpierw o kawie, potem o niesamowitej historii ludzi, którzy za nią stoją.

Przed Wami ziarna z bardzo przez nas kochanej Indonezji - tym razem z wyspy Sulawesi. Ta arabika odmiany S-795 smakuje jak mieszanka delikatnych owoców: głównie jabłek, czereśni i cytryny, z dodatkiem potężnej ilości kakao, odrobiny toffi i przypraw. Jak na Sulawesi przystało jest bardzo gęsta i odrobinę ziemista. To coś dla miłośników niskiej kwasowości, bo kakao wybija się na pierwszy plan. Kawa świetna do kawiarek i ekspresów.

Ziarna rosły na półhektarowym poletku w wiosce Makale Selatan u Noviranti Trisnanto, żony Handoko, który zajmuje się obróbką i współpracą z farmerami w lokalnej firmie (o niej za chwilę). Handoko zwrócił się do właściciela tej firmy  - Troy'a - o pomoc w sprzedaży tych ziaren. Troy był pod takim wrażeniem tej kawy, że nie tylko ją kupił, ale też zatrudnił oboje do kontroli jakości i obróbki innych ziaren kupowanych od rolników w regionie. Ziarna zostały zgłoszone przez Troy'a do pierwszego w Indonezji konkursu Cup Of Excellence!

Troy Kiper to ... były amerykański marine, którego przygoda z kawą zaczęła się w ... Afganistanie, w którym stacjonował od 2008 roku i gdzie odpowiadał za logistykę. To, co odróżniało go od pozostałych żołnierzy był fakt, że w jego pokoju był młynek i ekspres do kawy.  Dzięki temu, kawa, którą często żołnierze dostawali w prezencie trafiała właśnie do jego pokoju. Z czasem ta obecność kawy i ciągłe jej zaparzanie przekształciły się u Troy'a w pasję. A kiedy już po powrocie do Stanów jeden ze współpracowników zaskoczył go faktem, że są ludzie wypalający samodzielnie kawę w domu, Troy kupił maszynkę do popcornu i pierwsze zielone ziarna.

Po zakończeniu służby, w odróżnieniu od kolegów, którzy zajmowali stanowiska w amerykańskich instytucjach wojskowych, rządowych czy Pentagonie, Troy przeszedł na emeryturę i wraz z rodziną wybrali się camperem na podróż po Ameryce. Skończyli jako właściciele ekologicznej farmy. Już wtedy Troy wiedział, że chce zajmować się rolnictwem i rozwojem społecznym, ale gdzieś poza USA. W 2013 roku spakował rodzinę i wyjechali do Tajlandii. Po jakimś czasie przenieśli się do Indonezji, na wyspę Jawa, gdzie Troy poznał wielu rolników, w tym zajmujących się kawą, którzy uświadomili mu, że może ogromnie im pomóc na przykład w sprzedaży ich kawy do USA.

Troy ze wspólnikiem zaczęli więc "wgryzać" się w lokalny rynek, poznawać ludzi, uczyć się. Postanowili, że chcą przede wszystkim wspierać niewielkich rolniików, którzy uprawiają 95% kawy w Indonezji, ale niestety nie mają z tego zbyt dużych korzyści. Wreszcie, w 2017 roku Troy Kiper założył firmę zajmującą się obróbką i sprzedażą kawy. A my kupiliśmy od niego pierwsze ziarna :-)

KAWA ZIARNISTA

- wybierz-
  • 0,25 kg
  • 0,5 kg
  • 1 kg
- wybierz-
46,00
Zapytaj o produkt

Zapraszamy do dodania opinii o Sulawesi Makale Selatan

(5/5)

Wszystkie produkty:

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies w celu ulepszenia naszych usług. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację plików cookies. Więcej informacji w dziale „Polityka prywatności" Polityka prywatności

Zamknij