Kolumbia Javier Alvear

Kolumbia Javier Alvear
obróbkamyta
wysokość upraw1610 - 1960 m
region/plantacja Bruselas, Huila
odmianaAji

Jedna z najrzadziej dostępnych odmian od teraz u nas :-) Aji to odmiana, której pochodzenie nie jest do końca pewne, uważano jeszcze niedawno, że to pochodna Bourbona, ostatnio podejrzewa się ją o korzenie etiopskie. I to by miało sens, bo w smaku ta kawa jest jak najlepsza myta Etiopia: czysta, intensywna i słodka. Jest bardzo złożona, jest w niej dosłownie wszystko, od moreli, brzoskwinii i nektarynek, przez czereśnie, truskawki, maliny, kiwi i melona po pomarańcze, grejpfruty i owoce tropikalne.

Producentem jest Javier Alvear, który "siedzi w kawie" od dzieciństwa. Jego dziadkowie i rodzice zawsze mieszkali w Bruselas i trudnili się zbieraniem owoców arabiki. Javierowi wymagająca, mozolna praca zbieracza szybko się znudziła. O wiele ciekawsze wydało mu się bycie producentem, uprawa i obróbka. Tajników uprawy i obróbki nauczył się sam podróżując do różnych regionów kraju. Zarabiał jednocześnie na to by na farmie gdzie dorastał zasadzić własne krzewy. Przekonał brata i ojca, by się do niego przyłączyli i zaczęli od robusty. Szybko się jednak okazało, że nie był to zbyt opłacalny krok więc zainteresowanli się kawą wysokiej jakości. I tak z robusty przesiedli się na arabikę Pink Bourbon, która przyniosła im duże zbiory i oczekiwane zarobki. Po 3 latach sąsiad Javiera powiedział mu o nowej odmianie - z charakterystyczną łagodnie pieprzną nutą w smaku - zwanej "Bourbon Aji". Javier od razu kupił sadzonki. I tak dobre decyzje krok po kroku doprowadziły go do nas :-)

Owoce Aji po zebraniu są fermentowane w plastikowych workach przez 24 godziny, potem są przebierane, myte i pozbawiane skórki i miąższu w specjalnej maszynie. Kolejne kroki to 2-3 dniowa fermentacja w specjalnych zbiornikach  i 12-godzinne suszenie mechaniczne. Na koniec ziarna trafiają na platformy do suszenia gdzie spędziają ok. 2 tygodnie.

KAWA ZIARNISTA

- wybierz-
  • 0,25 kg
  • 0,5 kg
  • 1 kg
- wybierz-
65,00
Zapytaj o produkt

Zapraszamy do dodania opinii o Kolumbia Javier Alvear

(5/5)

Wszystkie produkty:

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies w celu ulepszenia naszych usług. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację plików cookies. Więcej informacji w dziale „Polityka prywatności" Polityka prywatności

Zamknij