Tanzania Idunda

Tanzania Idunda
obróbkana mokro
wysokość upraw1670 - 1950 m
region/plantacja Mbeya
odmianaKent

Tanzania bywa niedoceniana na tle ziaren z Kenii czy Etiopii. A to, że zasługuje na duże uznanie pokazuje choćby nasza kawa z wioski Idunda, ze zwykłej obróbki mytej. Tu na jakość "zapracowały": staranny zbiór jednolicie dojrzałych ziaren w odpowiednim momencie, precyzyjne sortowanie, obróbka i staranne suszenie. Efekt to orzeźwiający smak soku z grejpfruta, nuty melona, odrobiny herbaty i to wszystko na tle słodkiego kakao. Fantastyczny jest w niej długi, buzujący na języku posmak, zupełnie jak po zjedzeniu grejpfruta.

Ziarna pochodzą z południowej Tanzanii z regionu Songwe. Tutaj, w dystrykcie Mbezi zamieszkiwanym przez ponad pól miliona mieszkańców działa Agricultural Marketing Cooperative Society. Ta kooperatywa obejmuje wsie Ipyana, Iyula, Igale, Iyula i Idunda, gdzie rolnicy uprawiają i obrabiają arabikę wysokiej jakości.

Kooperatywa funkcjonuje od 2006 roku i należy do niej 507 członków (76 kobiet), z których każdy uprawia arabikę na niewielkich polach, w większości nie większych niż 5 hektarów. Okoliczne tereny cieszą się żyznymi glebami, umiarkowanymi temperaturami i regularnymi porami deszczowymi - a to ma niebagatelne znaczenie dla jakości kawy.

Członkowie AMCOS pozyskują sadzonki arabiki z Tanzania Coffee Research Institute i prowadzą nasadzenia zgodnie z jego zaleceniami. Każde pole jest regularnie nawożone, pielone i monitorowane pod  kątem szkodników. Rolnicy mogą liczyć na szkolenia i doradztwo agronomów i Tanzania Coffee Research Institute.

Sama kooperatywa AMCOS jest zarządzana przez wybranych przedstawicieli którzy dbają m.in. o to, by wczyscy członkowie godnie zarabiali na uprawie i sprzedaży kawy.

KAWA ZIARNISTA

- wybierz-
  • 0,25 kg
  • 0,5 kg
  • 1 kg
- wybierz-
47,00
Zapytaj o produkt

Zapraszamy do dodania opinii o Tanzania Idunda

(5/5)

Wszystkie produkty:

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies w celu ulepszenia naszych usług. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację plików cookies. Więcej informacji w dziale „Polityka prywatności" Polityka prywatności

Zamknij