Sumatra Team Pegasing

Sumatra Team Pegasing
obróbkanaturalna, macerowana
wysokość upraw1300 - 1500 m
region/plantacja Pegasing, Aceh
odmianamieszanka Arabik

I znów jest ten moment w roku, kiedy przyjeżdżają ziarna z Indonezji. Wybraliśmy dla Was kawę ze środka regionu Aceh, która - jak na Sumatrę - jest bardzo nietypowa. Ani śladu tytoniu, ziemistości czy "wędzonki" ;). Jest za to feria tropikalnych owoców: ananasów, bananów, papai z dodatkiem rumu i trzcinowego cukru. Wspaniała kawa do alternatywnych metod zaparzania, ale i w ekspresach i kawiarkach pokaże swój wybujały owocowo-alkoholowy profil.

Ten niezwykły profil smakowy nie wziął się znikąd. Są to ziarna z rodzinnej plantacji położonej w samym środku regionu Aceh na Sumatrze, na północno - zachodnim krańcu tej wyspy. Rodzina uprawia tu kawę od 2006 roku, a od 10 lat Hamdan - ojciec i Hendra - syn, eksperymentują z różnymi metodami obróbki. Mają własną stację gdzie obrabiają ziarna na 10 różnych sposobów. Trzeba wiedzieć, że jest to wciąż bardzo rzadko spotykane podejście kawy w tym regionie. Zdecydowanie dominuje tu obróbka wet-hulled, w uproszczeniu - przyspieszona (głównie ze względu na wilgotny klimat) obróbka myta.

Nasza kawa była obrabiana metodą naturalną, ale wcześniej była macerowana. Do tej obróbki Hendra wybrał najdojrzalsze owoce z najwyżej położonych pól. Owoce po zebraniu były w całości pakowane do plastikowych worków, gdzie fermentowały przez 48 godzin. Mamy tu więc do czynienia z lokalną i nie do końca kntrolowaną wersją obróbki anaerobic. Potem owoce wyłożono na platformy i suszono (często  i starannie przewracając) przez 20-25 dni. Po wysuszeniu ziarna były jeszcze dwukrotnie przebierane, żeby odrzucić niedojrzałe ziarna i upewnić się, że kawa jest czysta i spełnia kryteria kawy speciality.

Hendra oprócz swojej kawy obrabia również owoce, które kupuje od 70 okolicznych rolników. Na każdym kroku dba o jak najwyższą jakość - wynagradza ich na przykład dodatkowo za staranną selekcję owoców. Dodatkową zapłatę dostają także ci, którzy przywożą swoje owoce do stacji obróbki z daleka. 

KAWA ZIARNISTA

- wybierz-
  • 0,25 kg
  • 0,5 kg
  • 1 kg
- wybierz-
48,00
Zapytaj o produkt

Opinie o Sumatra Team Pegasing

(średnia ocena: 4, ilość opinii 1)

Autor opinii: fruu

Dosyć dobra. W mojej 10 stopniowej skali ma 7. Z kawiarki wyczuwalne body. Z dripera wychodzi ciut gorzej. A córka uwielbia ją lekko słodzoną z mlekiem :-D
Dodano: 03 lipca 2020

Zapraszamy do dodania opinii o Sumatra Team Pegasing

(5/5)

Wszystkie produkty:

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies w celu ulepszenia naszych usług. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację plików cookies. Więcej informacji w dziale „Polityka prywatności" Polityka prywatności

Zamknij