Kostaryka Don Senel - NOWOŚĆ

Kostaryka Don Senel - NOWOŚĆ
obróbkanaturalna
wysokość upraw1800 m
region/plantacja El Cola Roja, Brunca
odmianaVilla Sarchi

W tej kawie - oprócz smaku - lubimy dwie rzeczy. Po pierwsze jest to jedna z naszych ulubionych odmian - Villa Sarchi - która często daje napar o dużej złożoności. Po drugie ziarna pochodzą z Brunca - jednego z najmniej znanych kawowych regionów Kostaryki.

Ale najpierw o smaku. W tej kawie wyczujecie dużo owoców tropikalnych, najwięcej cytrusów - są grejpfruty i pomarańcze - i banana, któy daje słodycz i równoważy nuty kwasowe. Do tego sporo rodzynek i winogron i w tle czekolada. Bardzo przyjemna, bezproblemowa kawa zarówno w przelewie jak i w kawiarce czy ekspresie.

Don Senel to nazwa stacji obróbki założonej przez Senela Camposa, który w ten sposób chciał mieć większy wpływ na jakość własnej kawy i uzyskać lepsze ceny. Trudno w to uwierzyć, ale w pierwszym roku działania stacji, ręczny "depulper" (maszyna do usuwania miąższu i skórek z owoców arabiki) był zasilany silnikiem od ..... pralki :-) 300 kg kawy, które wtedy wyszły spod jego ręki, okazały się być wysokiej jakości, więc w kolejnym roku Senel Campos pozyskał od okolicznych rolników i poddał obróbce tyle kawy ile fizycznie zdołał. Dzięki temu mógł kupić profesjonalne urządzenia, zainwestować w całą stację i kupić pole, na którym chciał zasadzić wybrane odmiany arabiki.

Dziś Senel ma dwie działki: Las Huacas i El Cola Roja, które cieszą się żyzną glebą i doskonałym mikroklimatem, i na których rosną odmiany Obata i Villa Sarchi. A stacja obróbki ma profesjonalne zaplecze do suszenia kawy - odkryte i zadaszone platformy, nowoczesny sprzęt i procedury pozwalające jeszcze lepiej kontrolować obróbkę, takie jak urządzenia do mierzenia brix i ph.

Nasze ziarna po zebraniu zostały przebrane i trafiły na platfomy do suszenia najpierw na 72 godziny, a łącznie suszenie trwało niemal 30 dni. Kiedy poziom wilgotności owoców spadnie fo 10% trafiają one na dwa miesiące do magazynu, gdzie "odpoczywają", potem suwa się z nich miąższ i skórkę i dopiero wtedy pakuje i przygotowuje do eksportu.

Brunca to region położony na południu Kostaryki, między graniczącą z nią Panamą, Pacyfikiem i górą Chirripó - najwyższym szczytem kraju. Jego nazwa pochodzi od rdzennego plemienia zamieszkującego ten rejon. Brunca ma najkrószą historię uprawy kawy w Kostaryce. I choć nie może się równać wielkością czy tradycją upraw arabiki z Tarrazu, West Valley, czy Central Valley, to pochodzą stąd bardzo dbrej jakości ziarna. Na przykład nasze :-)

KAWA ZIARNISTA

UWAGA: do 10 lutego nasza palarnia jest zamknięta. Twoje zamówienie zrealizujemy po 10 lutego.

- wybierz-
  • 0,25 kg
  • 0,5 kg
  • 1 kg
- wybierz-
53,00
Zapytaj o produkt

Zapraszamy do dodania opinii o Kostaryka Don Senel - NOWOŚĆ

(5/5)

Wszystkie produkty:

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies w celu ulepszenia naszych usług. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację plików cookies. Więcej informacji w dziale „Polityka prywatności" Polityka prywatności

Zamknij