Kenia Jane Kamau

Kenia Jane Kamau
obróbkana mokro
wysokość upraw1800 m
region/plantacja Rift Valley, Mount Elgon
odmianaSL28

Rześka, czysta, intensywna kawa pełna żółtych owoców. Zdecydowanie dominują nuty grejpfruta i cytryny, zrównoważone kakaowym "podkładem". Bardzo przyjemny przelew i rześkie - jak mówią Anglicy: "crisp" - espresso.

Jane Kamau to nazwisko farmerki, która po 24 latach pracy w banku postanowiła pójść na swoje. Jej teściowie byli właścicielami działki w Rift Valley, na której uprawiali kukurydzę i herbatę. A ponieważ byli już starsi i nie byli w stanie prowadzić gospodarstwa, Jane je od nich przejęła. Na początku zajmowała się kukurydzą, hodowała też świnie i bydło, produkowała nabiał. Ale pewnego dnia jedna z członkiń kobiecej grupy North of The Rift zaproponowała jej przestawienie się na uprawę kawy. Był to sposób na zdobycie większej niezależności, szczególnie cenny dla kobiety. Poza tym Rift Valley ma idealne warunki do uprawy arabiki, wspaniały klimat, temperatury, opady, wysokość - wszystko aż prosi tu o kawę. Takie były początki. Efekty możecie podziwiać w Waszych filiżankach :-) 

I jeszcze kilka słów o Rift Valley (zwanej też Great Rift Valley lub East African Rift Valley) bo to dość niezwykłe miejsce. W dużym skrócie jest to wielkie pęknięcie w skorupie ziemskiej, ogromna szczelina rozciągająca się na wiele kilometrów, bardzo głęboka i szeroka. Takich szczelin na świecie jest wiele, ale afrykańska Rift Valley jest największą z nich wszystkich! Szczelina złożona z serii uskoków siągnie się tu od Morza Czerwonego na północy kontynentu, aż po Mozambik. Rift Valley powstała wiele milionów lat temu na skutek przesunięcia płyt tektonicznych na styku płyt somalijskich i afrykańskich. Jest pełna aktywności sejsmicznej, z wileloma wulkanami, gejzerami. Na jej terenie znajdują się wielkie, głębokie jeziora, a ukształtowanie - strome ściamy i głębokie doliny - sprawiło powstanie mikroklimatu. Dolina jest naturalnym korytarzem dla migracji zwierząt, dzięki niej ich przemieszczanie odbywa się między północą a południem i jest jednocześnie barierą ograniczającą migracje zwięrząt między wschodem i zachodem. Rift Valley ma wielką bioróżnorodność, jest domem setek gatunków zwierząt i roślin. Jest też nazywana "kolebką ludzkości", to tu odkryto "Lucy" - szkielet sprzed 3,2 miliona lat. Według naukowców aktywność sejsmiczna, która stworzyła Rift Valley, przyczyniła się do stworzenia idealnych warunków do rozwoju życia.

KAWA ZIARNISTA

- wybierz-
  • 0,25 kg
  • 0,5 kg
  • 1 kg
- wybierz-
49,00
Zapytaj o produkt

Zapraszamy do dodania opinii o Kenia Jane Kamau

(5/5)

Wszystkie produkty:

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies w celu ulepszenia naszych usług. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację plików cookies. Więcej informacji w dziale „Polityka prywatności" Polityka prywatności

Zamknij