Kenia Gatomboya

Kenia Gatomboya
obróbkana mokro
wysokość upraw1770 m
region/plantacja Nyeri
odmianaSL-28, SL-32, Batian

Intensywna w smaku kawa z Kenii. Nuty typowo kenijskie: mnóstwo porzeczek, głównie czarnych, trochę wiśni, słodycz melasy (jeśli ktoś nie próbowal warto - melasa świetnie zastępuje cukier np. w wypiekach dając charakterystyczny smak) i nuty czarnej herbaty. Smaki są wyraziste i długo pozostają w kubkach smakowych.

Gatomboya w języku ludu Kikuju znaczy "bagno" i odnosi się do podmokłych ziem, na których jest położona stacja obróbki o tej właśnie nazwie. Gatomboya, wraz ze znanymi wielu kawoszom stacjami Karatina, Karindundu i Gaturiri tworzą razem kooperatywę Barichu Farmers Cooperative Society. Należy do niej blisko 6 tys. rolników, do samej stacji Gatomboya owoce dostarcza ok. tysiąc z nich. Uprawiają oni kawę na swoich polach i w ogródkach, przeznaczając na arabikę średnio niespełna pół hektara ziemi. Kawa rośnie tu obok kukurydzy, bananowców i drzew makadamia. Pola położone na wyżynach regionu Nyeri są bardzo żyzne, bo gleba jest tu pochodzenia wulkanicznego i cieszy się wilgocią przynoszoną przez regularne opady deszczu. 

Owoce kawowca po zebraniu są przebierane (na tym etapie dba się o to, by pozostawić najbardziej jednolite, w równym stopiu dojrzałe wiśnie a odrzucić te niedojrzałe albo przejrzałe). Następnie z owoców usuwa się mechanicznie miąższ i skórkę a ziarna pozostawia zazwyczaj na dobę w specjalnych zbiornikach. Następnie ziarna są myte - w Gatomboya płucze się je w wodzie z lokalnego strumienia - a potem suszone na przeznaczonych do tego platformach. Po zakończeniu procesu obróbki ziarna są sortowane według wielkości, pakowane i przygotowywanedo eksportu.

KAWA ZIARNISTA

UWAGA: do 10 lutego nasza palarnia jest zamknięta. Twoje zamówienie zrealizujemy po 10 lutego.

- wybierz-
  • 0,25 kg
  • 0,5 kg
  • 1 kg
- wybierz-
49,00
Zapytaj o produkt

Zapraszamy do dodania opinii o Kenia Gatomboya

(5/5)

Wszystkie produkty:

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies w celu ulepszenia naszych usług. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację plików cookies. Więcej informacji w dziale „Polityka prywatności" Polityka prywatności

Zamknij