Etiopia Tega&Tula - NOWOŚĆ

Etiopia Tega&Tula - NOWOŚĆ
obróbkana mokro
wysokość1693-1860 m
region/plantacjaGibo, Keffa
odmianaWild Keffa Forest Heirloom
certyfikatyprodukcja organiczna

Ta kawa to kolejny odwód na to, że ostatnie zbiory w Etiopii zdecydowanie stały pod znakiem kaw mytych. Nie pamiętamy sezonu, w którym wybór pysznych kaw obrabianych na mokro był tak duży.

Te ziarna łączą wysoką owocowość pomarańczy i jeżyn z równie dużą słodyczą daktyli i karmelu. Do tego wysoka gęstość i dłuuuugi posmak. Doskonała kawa pod przelew, do kawiarek i ekspresów. 

Ale to nie koniec dobrych i ciekawych wiadomości. Ziarna pochodzą z regionu Keffa, a to właśnie te ziemie są uważane przez wielu za kolebkę Arabiki. Sądzi się też, że nazwa tych okolic pochodzi od arabskiego qahwah czyli kawa. 

W Etiopii dominuje odmiana Heirloom, która tak naprawdę oznacza tysiące rdzennych odmian Arabiki. Nasze ziarna pochodzą z półdzikiej uprawy w lasach Keffa i wiadomo jaka konkretna odmiana Heirloom jest tu uprawiana - nazywa się Wild Keffa Forest. Nie jest to typowa sytuacja - większość Etiopii to "anonimowe" Heirloomy - dlatego naprawdę warto o tym wiedzieć. 

Tak wiele słyszymy ostatnio o zrównoważonym i społecznie odpowiedzialnym rozwoju, szczególnie wielkie firmy lubią sie nim chwalić. One wszystkie powinny odwiedzić Tega&Tula, żeby zobaczyć jak to się robi. 

Farma - jej nazwa  pochodzi od nazw wiosek Tega i Tula, między którymi jest położona - jest otoczona lasami należącymi do rezerwatu biosfery Keffa UNESCO. Aby minimalizować wpływ na przyrodę farma postarała się o certyfikację organiczną dla swojej produkcji. Na 500 hektarach rosną tu głównie etiopskie rdzenne odmiany Arabiki, w tym dzikie odmiany leśne. 

Tega&Tula wywiera też dobroczynny wpływ na lokalną społeczność. Właściciel zatrudnia okolicznych mieszkańców, którzy pracują za pensje wyższe niż standardowo w Etiopii. Kupuje też i obrabia ziarna pochodzące z pobliskich plantacji. W tym roku ma się otworzyć szkoła podstawowa, która została w całości ufundowana przez Tega&Tula podobnie jak stypendium przyznawane corocznie dwóm absolwentkom, które planują kontynuowac naukę na studiach. Tega&Tula planuje też zapłacić i przeprowadzić remont ok. 20-kilometrowej drogi łączącej obie wsie. 

Warto mieć świadomość, że kiedy kupujecie kawę z Tega&Tula dajecie tej farmie i tym ludziom fantastyczne wsparcie :-) 

KAWA ZIARNISTA

- wybierz-
  • 0,25 kg
  • 0,5 kg
  • 1 kg
- wybierz-
40,00
Zapytaj o produkt

Zapraszamy do dodania opinii o Etiopia Tega&Tula - NOWOŚĆ

(5/5)

Wszystkie produkty:

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies w celu ulepszenia naszych usług. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację plików cookies. Więcej informacji w dziale „Polityka prywatności" Polityka prywatności

Zamknij