Etiopia Ayla

Etiopia Ayla
obróbkanaturalna (anaerobic)
wysokość upraw1950 - 2150 m
region/plantacja Shantawene, Sidamo
odmianaKurume

Fantastyczne, wysoko oceniane, ziarna z obróbki anaerobic i naturalnej. W smaku mnóstwo owoców: banany, nieco jagód, pomarańcze, odrobina marakuji, intensywna czekolada i nuty alkoholowe - glównie rum. Kawa dosłownie oblepia język a jej smak będziecie czuć w ustach niesamowicie długo.

Kawa pochodzi z dystryktu Bensa w regionie Sidama. Właśnie tam leżą - chyba już dość znane miłośnikom ziaren speciality - wioski Bombe i Shantawene, które słyną z fenomenalnej kawy. Nie do pobicia jest jakość ich upraw, zbiorów i obróbki. Za obróbkę tych ziaren odpowiada Ayla Washing Station, do kórej swe zbiory dostarczają okolicznu rolnicy.

Do obróbki beztlenowej wybrane zostały starannie zebrane, najdojrzalsze owoce odmian zawierających najwyższą ilość cukrów. Po przebraniu trafiły na 120 godzin do szczelnych zbiorników bez dostępu tlenu. Fermentacja trwała do momentu uzyskania określonego poziomu pH, który pozwala na uzyskanie w ziarnach owocowych, alkoholowych i soczystych nut. Beczki były przez cały czas przechowywane w murowanych zbiornikach wypełnionych wodą o stałej temperaturze, tak, by fermentacja przebiegała równomiernie. Beczki w tym celu były też przesuwane i obracane.

Po zakończeniu fermentacji owoce wyłożono na platformy do suszenia, gdzie starannie przewracane schły przez 30 dni. Po uzyskaniu odpowiedniego poziomu wilgotności owoców, zebrano je do worków i "odpoczywaly" jeszcze w specjalnych magazynach przez 4 tygodnie.

Ogrom pracy i efekt wspaniały!

Uwaga, ze względu na specyfikę ziaren wypalamy je tylko pod metody przelewowe. Jeśli lubicie mocno owocowe napary, możecie tę kawę zaparzać też w kawiarce lub ekspresie. Jeśli chcecie by kawa nie była mocno owocowa dajcie jej odstać 3-4 tygodnie od wypalenia.

KAWA ZIARNISTA

- wybierz-
  • 0,25 kg
  • 0,5 kg
  • 1 kg
- wybierz-
58,00
Zapytaj o produkt

Zapraszamy do dodania opinii o Etiopia Ayla

(5/5)

Wszystkie produkty:

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies w celu ulepszenia naszych usług. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację plików cookies. Więcej informacji w dziale „Polityka prywatności" Polityka prywatności

Zamknij